Історія школи

Заклад культури "Вінницька дитяча музична школа № 2"  розпочав свою діяльність у 1976 році та відразу став осередком культури міста, центром естетичного виховання дітей та молоді. Розташоване у мальовничому куточку лівобережної частини міста чотирьохповерхове приміщення з великим концертним залом було побудоване за спеціальним проектом. Творцями споруди стали фахівці і робітники 45-го експериментально-механічного заводу, які вклали у будівництво не тільки розум і працю, але й свою душу і серце.

Школа має 50 навчальних аудиторій та методичних кабінетів,  оркестровий, хоровий, хореографічний класи, класи образотворчого мистецтва та скульптури, концертний зал на 300 місць, музейну кімнату, бібліотеку, костюмерну та господарські приміщення.  

    

Нова школа відразу стала об’єктом культури міста по обслуговуванню іноземних туристів, зарубіжних делегацій. У концертному залі школи гастролювали видатні музиканти нашої держави та світу. Записи вражень почесних гостей,  делегацій і туристів із Польщі, Румунії, Монголії, Японії, В’єтнаму, Канади, ряду африканських країн, країн колишнього соцтабору, майже всіх республік і багатьох міст колишнього Радянського Союзу  зберігаються і до сьогодні у музейній кімнаті.

Першим директором школи став здібний організатор Борис Степанович Калюжний, зусиллями якого було розпочато створення потужної матеріально-технічної бази  та формування високопрофесійного педагогічного колективу.


З 1982 року до 2018 року посаду директора обіймав талановитий керівник заслужений працівник культури України Леонід Іванович Ліпський. Завдяки його наполегливій праці, принциповості та вимогливості, ініціативності та турботливості школа досягла високого рівня навчально-виховної роботи з учнями та за рішенням управління культури облдержадміністрації була визнана базовою школою передового досвіду у Вінницькій області.


З 2018 року на посаду директора був призначений член Національної всеукраїнської музичної спілки Мостовий Олександр Іванович з метою створення «Нової української музичної школи» сучасного європейського зразка.


Педагогічний колектив школи був відразу повністю укомплектований за основними напрямками діяльності. Його основу склали досвідчені, знаючі викладачі, переведені з Вінницької ДМШ №1.

Колектив вшановує пам'ять талановитих викладачів Б.С.Калюжного, О.П.Костіна, Ю.П.Вікторовського, Л.Є.Цвєткова, Т.Г.Меценатової, М.І.Бомбело, І.М.Файн, Л.Я.Рожко, О.П.Снітковської, В.М.Бабій, Т.С.Клепко, Л.В.Лозінського, М.С.Каченюка, Т.В.Авраменко, О.І.Юрпольського, А.С.Атензон, Р.І.Беркуль,С.В.Солохи, С.А.Уріної, В.К.Горяного, В.Г.Хрещенюка, Н.В.Олєнєвої, Г.В.Келемен, В.П.Катрич, М.А.Багнюка, В.Є.Тягуна, заступника директора з господарської роботи І.Й.Ілюся, музичних майстрів О.Ф.Красноглазова, Г.Дмітрієва, В.К.Купцова, Ю.Б.Максимова, які закладали основу якісного здійснення освітньої діяльності школи; техпрацівників В.О.Кіпорука, Н.Т.Ілюсь.

Чималий внесок у накопичення досягнень, зробили педагоги-ветерани, які знаходяться на заслуженому відпочинку: Е.К.Шатилович, Л.М.Козловська, О.М.Кубанова, І.М.Буланова, С.М.Костішина, Т.Ф.Галицька, В.Г.Булат, І.Л.Смірнова, Г.П.Волосенко, А.В.Решетько, Л.С.Вайн, Т.П.Матвеєва, М.О.Липко, Я.І.Воєводін, Г.Ф.Черкашина, А.І.Антонів., В.П.Остроухов, О.П.Сергієнко, В.М.Матвеєв, Л.Ю.Данілова та багато інших.

Новітню славу закладу продовжують приносити учні тих викладачів, які першими переступили поріг нашої школи і до цього часу несуть вахту праці, сумлінно виконують свої професійні обов’язки: Л.Ф.Колебошиної, А.І.Марченко, С.В.Хорунжої, Н.М.Подкопаєвої, Л.І.Ліпського, Л.В.Липко, Л.І.Юр'євої, В.В.Піскової, Л.Л.Баркалової.

Вже у перший рік функціонування в школі навчалось 432 учні. Крім того, на вечірньому відділенні школи можливість отримувати музичну освіту мали підлітки та дорослі. Таким чином, до 1986 року у приміщенні ВДМШ №2 знаходилось фактично дві школи – дитяча та вечірня, які з 1987 році були об’єднані у єдиний  педагогічний колектив.

Школа продовжувала розвиватись. За роки діяльності контингент учнів постійно збільшувався, розширювалась сфера освітніх послуг. Враховуючи потреби суспільства, поступово відкривались нові відділення (у 1999 р. – художнє відділення, у 2001 р. – хореографічне відділення, відділ музичного виховання та англійської мови, клас сольного співу), а у 2012 р. започаткували свою діяльність театральний відділ та групи раннього естетичного розвитку дітей, мистецька студія для дорослих.

  

  

Педагогічний колектив школи плідно та наполегливо протягом багатьох років йшов до своїх перемог. Результатом кропіткої праці високопрофесійних фахівців стала велика кількість призових місць, які щороку займають його вихованці на різноманітних престижних конкурсах, фестивалях, виставках.

Так, лише за останні 10 років учні школи стали лауреатами та дипломантами у таких конкурсах: міжнародні - 142 учня, всеукраїнські - 179 учнів, регіональні та обласні - 292 учня, міські - 124 учні, а також 359 учнів на різнорівневих конкурсах бали нагороджені грамотами та подяками за участь.

Учні представляли школу та демонстрували свої творчі здобутки у різних містах України, таких як Київ, Москва, Санкт-Петербург, Крайнево, Ялта, Гурзуф, Керч, Рівне, Черкаси, Канів, Нова Каховка, Ужгород, Житомир, Луцьк, Тернопіль, Дрогобич, Кам’янець-Подільський, Новоград-Волинський, Дніпропетровськ, Кіровоград, Маріуполь, Харків, Запоріжжя.

Школа пишається тим, що у 1989 р. хор старших класів (керівник В.О.Волков) став переможцем республіканського конкурсу та успішно виступив на заключному концерті на «Співочому полі» у м.Полтава; а у 1991 р. духовий оркестр (керівник Л.В.Лозинський) став переможцем республіканського конкурсу і успішно виступив на заключному концерті у м.Євпаторія.

Значним здобутком педагогічного колективу стало присвоєння звання «зразковий» декільком художнім колективам школи, а саме у 2000 р. ансамблю бандуристів «Намисто» (керівник Н.І.Павлова),  у 2011 р. струнному ансамблю старших класів «Елегія» (керівник О.В.Подгурська), у 2012 р. хору старших класів «Щедрик» (керівник В.О.Волков), у 2013 р. ансамблю домристів старших класів "Дзвінкі струни" (керівник В.В.Піскова), у 2015 р. ансамблю ударних інструментів "Парадиз" (керівник О.Ю.Боровський)

Пам’ятними для колективу школи залишаються зарубіжні поїздки наших учнів, а саме: поїздка у 1996 р. струнного оркестру (керівник І.В.Френкель) та солістів на Моцартовський фестиваль у Німеччину; ансамблю бандуристів (керівник Н.І.Павлова) та солістів на фестиваль органної та камерної музики у Польщу; у 1997 р. ансамблю народних інструментів (керівник В.І.Костішин) та солістів у Німеччину та у Польщу.

У 2008 році ВДМШ №2 за наслідками атестації закладу отримала максимальну кількість балів, що відповідає високому рівню освітньої діяльності.

Педагогічний колектив школи постійно удосконалює свої підходи та напрямки діяльності, прагне виховувати не лише грамотних слухачів, але й активних учасників культурно-мистецького життя міста. Кожній дитині надається можливість реалізувати свій творчий потенціал під час виступів на конкурсах різних рівнів, поринути у концертну атмосферу шкільних та міських мистецьких заходів, спілкуватись зі слухачами у якості солістів, учасників ансамблів, хорів та оркестрів.

За роки функціонування закладу свідоцтва про закінчення школи отримали біля 4-х тис. учнів. Кожний 6-й з них обрав своєю професією професію музиканта, педагога-музиканта. Серед них відомі музиканти-виконавці, видатні діячі культури та мистецтва, викладачі музичних навчальних закладів різного рівня, учасники професійних мистецьких колективів Вінниці та інших міст України, ближнього та дальнього зарубіжжя.

Школа відкрила дорогу до слави таким своїм талановитим вихованцям, відомим музикантам-виконавцям, переможцям багатьох престижних конкурсів як Влада Білоус, Віталій Козицький та інші.

Ряд випускників школи і нині навчаються у вищих  мистецьких закладах, а ті, хто не обрав шлях професіонала музиканта стали освіченими аматорами мистецтва, вдячними слухачами концертів.

Сьогодні ВДМШ №2 – сучасний освітній заклад, який поєднує традиційні форми мистецької освіти з інноваційними технологіями та програмами навчання відповідно до соціального замовлення суспільства. У навчальному закладі створені максимально сприятливі умови для здобуття учнями системних знань та навичок у галузі мистецтва, реалізації творчого потенціалу та фахового вдосконалення педагогічних працівників.

У школі функціонують три основних відділення: музичне –  інструментальні класи (фортепіано, синтезатор, струнно-смичкові, народні, духові та ударні інструменти), хоровий клас, класи народної музики та сольного співу (академічний та естрадний); художнє (малюнок, живопис, композиція, скульптура); хореографічне (сучасний танець, класичний танець, народно-сценічний танець, спортивний бальний танець). На засадах самоокупності ведуть свою діяльність підготовча та підліткова групи, театральний відділ, відділ музичного виховання та англійської мови, працюють групи раннього естетичного розвитку дітей, мистецька студія для дорослих.

Контингент школи становить більше 1000 дітей, з яких 720 учнів навчаються на бюджетній формі, інші на засадах самоокупності.

В школі панує творча атмосфера, затишно облаштовані навчальні аудиторії, обладнані сучасними технічними засобами та наочністю методичні кабінети, придбані необхідні музичні інструменти, пошиті різноманітні сценічні костюми для художніх колективів, постійно поповнюються фонди бібліотеки, здійснюється комп’ютеризація навчальних та допоміжних аудиторій, проводяться поточні та капітальні ремонти, оновлений концертний зал.

Навчально-виховну роботу в школі здійснює біля 90 високопрофесійних фахівців. Основу колективу складають досвідчені педагоги з великим стажем роботи, серед яких заслужена артистка України С.А.Жевачевська, кандидат педагогічних наук С.Л.Ліпська, 23 викладача з педагогічними званнями "викладач-методист" та "старший викладач". Педагогічному колективу притаманні творчий підхід до організації навчально-виховного процесу, пошук нових напрямків діяльності та форм роботи з обдарованою молоддю.

Маяками рівня педагогічної праці є перш за все члени ради школи: заступники директора з навчальної роботи В.В.Костішин та Т.Б.Петрик; завідувачі відділами Л.Ф.Колебошина, В.В.Піскова, О.В.Подгурська, А.А.Ковалик, В.О.Тригубенко, Л.П.Ількова, та інші.

В школі ведуть свою діяльність потужні громадські організації: профспілкова, рада ветеранів, рада наставників, асоціація молодих викладачів, методична рада, громадське об'єднання концертмейстерів, методичний центр шкіл естетичного виховання міста. Викладачі широко розповсюджують свої педагогічні напрацювання шляхом друкування методичних робіт, проведення показових уроків та майстер-класів, виступають з лекціями та доповідями на семінарах мистецько-педагогічного спрямування.

Колектив викладачів та учнів бере активну участь у більшості  культурно-мистецьких заходів нашого міста, залучається до загальноміських мистецьких проектів, проводить значну суспільно-корисну, концертно-лекційну  та шефську роботу, а саме систематично організовує мистецько-просвітницькі заходи (лекції, концерти)  у загальноосвітніх школах, дитячих садках, військових частинах,  будинку геріатричного профілю, будинках-інтернатах, військовому шпиталі, Реріхівській громаді та ін.; залучається до організації та проведення виборів, референдумів на виборчій дільниці школи; докладає зусиль щодо  облаштування приміщення  та  благоустрою території школи.

Значний педагогічний і виконавський досвід, творче натхнення та уміла організація навчально-виховного процесу сприяють успішному вирішенню колективом школи завдань естетичного виховання учнівської молоді, про що свідчить схвальна оцінка його діяльності керівництвом та громадськістю міста.

Педагогічний колектив пишається багатою історією та традиціями закладу, які намагається зберігати та примножувати для майбутніх поколінь.

В перспективі розвитку школи відкриття нових відділень, класів, розширення освітніх послуг в групах самоокупності,  запровадження та участь у нових культурно-мистецьких проектах, прагнення до нових творчих здобутків.